Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u Matičnoj školi

Autor: Anamarija Macan, 27. 10. 2021.

„U mirisima kruha srce zemlje kuca…“

Kruh spada među najstarije pripremanu hranu na svijetu. Pravi se od raznih vrsta mljevenih žitarica uz dodatak masnoće, slatkih ili slanih namaza, sjemenki ili nekih drugih dodatka.  Smatra  se  da su  Egipćani  napravili prvi  kruh  i  to  od  pšenice  i ječma  koji  je  potom pečen  u  žeravici.  Čak je i grčki filozof Platon zamišljao idealnu državu u kojoj bi svi stanovnici dočekali zdravu starost hraneći se kruhom od cjelovitog zrna. Bijeli  kruh  je  kroz  povijest  uglavnom  bio  statusni  simbol  i  predstavljao  viši  društveni standard. Crni  kruh  je  stoljećima  smatran  hranom sirotinje, robova i kažnjenika, a danas je najčešći odabir osoba koje se brinu o svom zdravlju i žele uspostaviti uravnoteženu prehranu. Neodoljivi mirisi svježeg kruha i toplih peciva prate nas u kojem god smjeru krenuli.

U ponedjeljak 25.listopada 2021. svečanom priredbom obilježeni su Dani kruha u našoj školi. Učenici 4. a razreda iz Vrpolja za ovu su prigodu obukli narodnu nošnju te pripremili nekoliko recitacija i igrokaza na temu kruha. Priredbu su završili kolom Kalendari uz zvukove tamburice učenika Lorena Kulaša. Na kraju priredbe sve proizvode blagoslovio je naš župnik Mario Paradžik. Osim učenika 4. razreda u programu je sudjelovao zbor razredne nastave. U njihovom nastupu uživali su roditelji učenika 4.razreda koji su u školu donijeli svježe i mirisne pekarske proizvode. Nakon priredbe svi sudionici i posjetitelji družili su se i zasladili pekarskim proizvodima koje su pripremili naši vrijedni roditelji.

Samoj priredbi prethodila je radionica izrade rezanaca „na brdo“ koju smo imali 18.listopada. Učenici su uz pomoć  „brda“ i vretena pravili rezance koje smo osušene poklonili u školsku kuhinju te se radujemo njihovom kušanju.

Učiteljica Ivana Petrović Ačaj

« Ožujak 2024 »