Sadnja drveća - Eko projekt

Autor: Anamarija Macan, 16. 11. 2021.

Dani zajedničke sadnje - jesen 2021.

U okviru akcije Hrvatskih šuma d.o.o. „Dani zajedničke sadnje“, te akcija na inicijativu građana koje su se provodile proteklih godina, Uprava šuma Podružnica Vinkovci  je i ove jeseni primila niz zahtjeva osnovnih i srednjih škola, kao i dječjih vrtića radi sudjelovanja u sadnji sadnica na šumskom zemljištu, odnosno  školskim ili  općinskim površinama.

Osnovna škola „Ivan Meštrović“ iz Vrpolja prijavila se za sudjelovanje u akciji Dani zajedničke sadnje-jesen 2021., kao i za provođenje projekta „Škola u šumi –šuma u školi“. U želji da se doprinese edukacijsko-ekološkom programu i širenju ekološke svijesti već od najnižeg dječjeg uzrasta, UŠP Vinkovci je podržala našu želju za sudjelovanjem  i to  donacijom određenog broja sadnica poljskog jasena i obične vrbe iz Rasadnika Zalužje podružnice Vinkovci.

Vođeni organizacijom i edukacijom učiteljice Kristine Dragun Šimičić, učenici petih, šestih i sedmih razreda spremno su se odazvali ovoj ekološkoj akciji dajući maksimalan doprinos  tehničkom izvođenju sadnje (kopanja rupa i sadnje sadnica) u okvirima njihovih dječjih mogućnosti.

Akcija  ozelenjavanja odnosno sadnja sadnica izvršena je 12. studenog, na području Općine Vrpolje, oko umjetnog jezera „Ciglana“ o kojem brigu vodi  ŠRU Štuka uz sudjelovanje oko 65 učenika OŠ „ Ivan Meštrović Vrpolje, nekoliko članova ribičke udruge, djelatnika škole te djelatnika Hrvatskih šuma.

Inače, OŠ „Ivan Meštrović“ pod vodstvom učiteljice Kristine Dragun Šimičić ,već nekoliko godina , radi  na ekološkom osvješćivanju učenika kroz Eko projekt  aktivnostima: sakupljanjem starog papira, sakupljanjem plastičnih čepova koji je ujedno i akcija humanitarnog karaktera te raznim ekološkim radionicama. Cilj projekta je potaknuti ekološku osviještenost učenika, roditelja i mještana. Namjena projekta je promicati aktivnosti koje djeluju u smjeru zaštite okoliša i očuvanja našeg mjesta.