Poziv učenicima za projekt "Europain chain reaction 2018.g."

Autor: Magdalena Mikulić, 3. 1. 2018.

Već osam godina zaredom održava se europski projekt  pod nazivom "Europein chain reaction". U ovom projektu sudjeluje oko 40-tak država Europe. Svaku državu predstavlja samo jedna škola iz države. Našu državu predstavlja naša škola "Ivan Meštrović", Vrpolje. Sama činjenica kako baš mi predstavljamo našu državu govori kako to baš nije jednostavan zadatak i nosi određenu težinu. Kako bi u tome uspjeli potrebni su nam naši učenici. Zbog toga pozivamo učenike od 1. do 4. razreda da pomognu učenicima 5. razreda složiti  "lanac". Lanac će se sastojati iz tri djela, tj. od sve tri škole koje čine našu školu.

Lanac se slaže prema sljedećem rasporedu:

Čajkovci - 9.1.2018. , u 10 h

Stari Perkovci - 10.1.2018., u 11h

Vrpolje - 11.1.2018., u 12 h

Sva dodatna objašnjenja nalaze se u nastavku ove obavijesti.

O čemu se točno radi?

Europein chain reaction u prijevodu označava europska lančana reakcija. Učenici moraju samostalno osmisliti lanac kao u domine efektu. Slažete niz domino kockica i kada pogurate jednu sve lančano počnu padati. Tako i u ovom projektu slažete niz ili lanac od različitog materijala i kada pokrenete prvi predmet lančano se ruše svi složeni predmeti. Jasniju sliku ovog lanca moći ćete vidjeti u videima u nastavku ove obavijesti.

Lanac možete kreirati od bilo kakvog materijala :

• kutije
  • domino kockice
  • igračke
  • micro bitovi
  • drvene kockice za potpalu
  • lopte i loptice
  • plastične čaše
  • špage
  • lončanice za cvijeće
  • gume
  • knjige
  • ......

Bilo što može se koristiti za izradu lanca. Bitno je da sa sobom ponesete sve što mislite da bi mogli iskoristiti za izradu lanca,ali isto tako i maštu, kreativnost i volju. Ono što je bitno, sve što ponesete, nakon što složite lanac i snimi se video ,sav donešeni materijal nosite ponovno sa sobom kući.

Smijete samostalno izraditi različite mehanizme od različitog materijala i njih također ubaciti u lanac.

Kada pokrenemo lanac u lančanu reakciju pada potrebno je snimiti taj pad, stoga je potrebno da učenici ponesu svoje mobitele za snimanje lanca i kablove za mobitele, kako bi poslije sva videa prebacili na laptop. Od svih videa  složiti ćemo jedan video koji šaljemo i s njime se natječemo s ostalim državama.

Osim toga, dobro došli su i roditelji  u ovom projektu. Slobodno se možete uključiti pripomoći kod kompliciranih stvari ili samo biti podrška vašoj djeci. Ali lanac moraju osmisliti i izraditi samostalno.

Kao bolju demonstraciju ovog projekta prilažemo vam videa prethodnih godina:

Napomena: Svaki video pokrećete klikom na naslov ili sliku.

- 99 zanimljivih trikova za izradu lanca - - Chain Reaction - Finska 2015.g -
99 zanimljivih trikova za izradu lanca
- Chain reaction - Bosna i Hercegovina 2016.g - Chain reaction - Nizozemska  -

Dodatna videa možete i sami pretražiti upisivanjem naziva "europain chain reaction" ili "technical chain reaction "  ili klikom na link :

ili na link od projekta:

Sve vas željno očekujemo i nadamo se dobroj zabavi i još boljim rezultatima, a samim time i pobjedu!

Sva dodatna pitanja i informacije možete postaviti na e-mail: uciteljicamikulic@gmail.com

Lijep pozdrav!

Učiteljica Mikulić Magdalena