Dan očeva u PŠ Stari Perkovci

Autor: Anamarija Macan, 19. 3. 2021.

U Americi se Dan očeva počeo obilježavati već 1910. godine, a kod nas se počeo obilježavati krajem 90-ih godina dvadesetog stoljeća. Danas se slavi u mnogim zemljama svijeta, ali ne na isti datum. Kod nas se obilježava 19. ožujka, na Dan sv. Josipa, koji je uza sve ostalo i zaštitnik očeva.

Najstariji zapis koji govori o ocu i Danu očeva je pismo dječaka Elmesa iz starog Babilona koji je svom ocu prije više od 4000 godina zaželio dobro zdravlje i dug život.

Dvije su poznate priče o tome kako se i kada slavio prvi Dan očeva. Jedna priča, prema portalu Art of Manlliness, kaže da je davne 1908. Grace Golden Clayton iz Fairmonta u Zapadnoj Virginiji predložila svećeniku u lokalnoj crkvi da održi propovijed u čast svim očevima koji su poginuli u eksploziji rudnika, ukupno njih 361.

Druga priča seže u Washington, u 1910. godinu kada se žena Sonora Smart Dodd dosjetila načina na koji je željela obilježiti i proslaviti svog samohranog oca dok je za Majčin dan slušala propovijed u crkvi. Smatrala je da majke nisu jedine koje mogu dobiti priznanje za odgoj djece jer je njezin otac ostao udovac kada je njegova supruga umrla na porodu šestog djeteta te je sam podigao šestero djece na farmi u Washingtonu. Zbog bezuvjetne ljubavi kroz težak život koju im je pružao je Sonora osjećala da mu treba pokazati zahvalnost te je odlučila da bi trebao postojati dan na koji bi svi ljudi slavili očeve poput njega.

Iako je Majčin dan poznatiji i rašireniji, danas se Danom očeva želi podsjetiti na važnu ulogu očeva u odgoju djece, a time im se i odati počast. Jedan poznati citat pripada Sigmundu Freudu koji je rekao „Ne mogu se sjetiti niti jedne jače potrebe u djetinjstvu od sigurnosti koju pruža otac.“
Za kraj, pročitajte nekoliko lijepih citata o očevima poznatih, ali i nepoznatih osoba.

„Vjerujem da ono što postajemo ovisi o tome što nas nauče naši očevi u neobičnim svakodnevnim trenucima. Formiraju nas sitni komadići njihove mudrosti.“ Umberto Eco

„Tata mi je dao najbolji poklon koji itko ikad može dobiti: Vjerovao je u mene.“ Jim Valvano

„Nije krv i meso ono što nas čini očevima i sinovima, već srce.“ Johann Friedrich von Schiller

„Najbogatiji je onaj muškarac čija djeca mu lete u zagrljaj kad ima prazne ruke.“ nepoznati autor

„Svaki čovjek može biti otac, samo oni posebni mogu biti tate.“ Anne Geddes

Učenici prvoga razreda u Starim Perkovcima obilježili su Dan očeva recitiranjem pjesmice Moj tata , ispisivanjem diplome najboljem tati na svijetu te aktivnosti u kojima su trebali ispisati što najviše vole raditi sa svojim tatom.
Učiteljica Kristina Dragun Šimičić

« Ožujak 2024 »