Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka u PŠ Stari Perkovci

Autor: Anamarija Macan, 7. 12. 2021.

U utorak, 7. 12.2021.  naši prvašići obilježili  su „Školski medni dan” povodom Dana sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara. U goste nam nije nitko od pčelara došao zbog trenutnih epidemioloških mjera ali mi smo uz pomoć poslane edukativne brošure, edukativne prezentacije te integriranom nastavom obilježili Školski medni dan.

Pričom sa cvjetne livade naučili smo da pčelice  imaju svoju obitelj. Matica je majka svim pčelama. Najviše je pčela koje rade sve poslove. To su pčelice radilice. Naučili smo i da  se mužjaci zovu  trutovi.

Pčele vole livade pune cvijeća. Skupljaju sok sa cvijeta koji se zove nektar. Kad skupe dovoljno nektara, nose ga u svoju kuću, koja se zove košnica. Tada nektar postaje med. U košnici se nalaze male posude u koje pčele skupljaju med. Te se posudice zovu saće. Pčelar vadi saće iz košnica i vrca med u teglice.

Dobrobit meda za zdravlje je:  prirodni je šećer, izvor vitamina i minerala- energije.

Ima ljekovita svojstva: jača imunitet, pomaže kod kašalja, poboljšava pamćenje,  liječi rane…

Pod velikom smo odmorom pili čaj s medom te jeli pecivo namazano s margarinom i medom. Na hrvatskom jeziku smo nadopunjavali rečenice o medu i pčelicama. Na matematici smo bojali listić (pčelice)   s zbrajanjem i oduzimanjem do 5. Bilo je tu još raznih igrica, labirintova, crnilica i sl. s temom pčelice i med.  Na kraju dana učenici  su dobili  promotivnu vrećicu Školski medni dan s  hrvatskih pčelinjaka u kojoj se nalazila Nacionalna staklenka s hrvatskim medom, edukativna slikovnica Pčelica Jelica i medo Edo  i letak. Sigurna sam  da ćemo od sada još više pamtiti sve što  naučimo jer će med biti naša slastica.

Učiteljica Ankica Funarić