EUREKA
Poticanje rada s darovitom djecom i učenicima na predtercijarnoj razini
KRATKI OPIS PROJEKTA
Projektom će se OMOGUĆITI OTKRIVANJE POTENCIJALNO DAROVITE DJECE te njihovo dodatno educiranje u STEM i ICT području.
KLJUČNE AKTIVNOSTI
- Pedagoško-didaktičko-metodička edukacija profesora i suradnika za rad s darovitom djecom
- četverodnevna edukacija za 60 profesora iz STEM i ICT područja znanosti te 5 stručnih suradnika
- Identifikacija darovitih učenika, novouposleni psiholog
- Diseminacijai promocija iskustava dobivenih provedbom projekta
- Formiranje mobilnog tima za detektiranje darovite djece u školama partnerima
- Studijski posjet – trodnevni studijski posjet Centru za rad s darovitom djecom u Salzburgu, Austrija, koji primjenjuje najmodernije metode rada s darovitom djecom, 20 sudionika posjeta, pedagozi, psiholozi i stručno osoblje iz škola partnera
- Izrada priručnika “Identifikacija i rad s darovitom djecom”
- Izrada multimedijskih portala s digitalnim nastavnim sadržajima za rad s darovitom djecom
- Predavanje na Institutu Ruđer Bošković- (10 nastavnika i učenici)
- Nabavka opreme
- Promidžba i vidljivost
CILJANE SKUPINE :
1) Potencijalno daroviti učenici koji svoju darovitost ostvaruju na STEM i ICT
2) Učitelji i nastavnici (iz STEM i ICT polja)
3) Odgojno obrazovni stručnjaci (pedagozi, defektolozi, psiholozi)
KRAJNJI KORISNICI:
Nastavno osoblje i odgojno-obrazovni stručnjaci (65) diseminirat će stečena znanja putem školskih ili županijskih stručnih vijeća te tako educirati najmanje 350 učitelja razredne nastave, odnosno 70 profesora (STEM) iz srednjih škola.
Projektom su obuhvaćene sve horizontalne teme, a osobitaje pažnja posvećena suradnji s poslovnim sektorom kroz partnerstvo s IT tvrtkom Infolink d.o.o.
Sastanak projektnih partnera
Prvi sastanak projektnih partnera za projekt Eureka – rad s darovitom djecom, održan je u velikoj vijećnici Brodsko-posavske županije. Riječ je o projektu vrijednom 966.017,85 kuna, financiranom iz Operativnog programa učinkovitosti ljudskih potencijala, a provodit će ga Brodsko-posavska županija.
Pripremu projekta radio je CTR – razvojna agencija Brodsko-posavske županije, a osim Brodsko-posavske županije koja je nositelj projekta, kao partneri se pojavljuje i šest srednjih i četiri osnovne škole s područja županije i to: Gimnazija Matija Mesić, Gimnazija Nova Gradiška, Klasična gimnazija fra Marijana Lanosovića s pravom javnosti, Srednja medicinska škola, Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod, Tehnička škola, Osnovna škola Ivan Filipović, Osnovna škola Mato Lovrak, Osnovna škola Vjekoslav Klaić, Osnovna škola Ivan Meštrović, a kao partner na projektu pojavljuje se i slavonskobrodska tvrtka Infolink d.o.o..
Na prvom sastanku projektnih partnera tema je bilo formiranje tima za provedbu projekta analiziran budžet projekta, raspored provedbe projektnih aktivnosti te podjela odgovornosti za provedbu projektnih aktivnosti. Iz sredstava projekta sve škole (osim Gimnazije Matija Mesić koja već posjeduje) opremit će se pametnim pločama te ostalom specijalističkom opremu za koju su škole iskazale interes. Oformit će se i mobilni tim kojem će na čelu biti psiholog, a koji će u ranoj fazi prepoznati nadarenu djecu.