Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: Anamarija Macan, 15. 11. 2019.

"Grad - to ste vi."

U sklopu projekta "Posjet učenika osmih razreda Vukovaru" naši su učenici 11. studenog posjetili grad heroj. Na jednodnevnoj terenskoj nastavi učili su o vrijednostima domovinskog rata i bitkama koje su se vodile na tim područjima te su se upoznali s kulturom i povijesnom baštinom toga kraja.

U Memorijalni centar Domovinskog rata stigli smo u 8 sati te smo najprije doručkovali. Zatim smo imali zanimljivo predavanje Domovinski rat.

Nakon toga u pratnji vodiča vojnika razgledamo Memorijalni centar koji je smješten u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade. Ondje su učenici mogli razgledati nekoliko unutarnjih i vanjskih izložbenih postava: Bitka za Vukovar, Prikaz srpskih koncentracijskih logora "Stajićevo" i "Begejci", Izložbu pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu, Simulaciju bojnog polja "Ojačana Brigada u obrani" te razne eksponate tenkova i bojnih aviona.

Zatim odlazimo u Vukovarsku bolnicu - mjesto sjećanja, gdje je u podrumskim prostorijama rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada. Na samom ulazu u muzejski prostor vidjeli smo videozapis o stradanju bolnice te smo kroz natpise na zidnim pločicama podruma pratili kronologiju stradanja bolnice. Na zidovima su utisnuta imena hrvatskih branitelja i medicinskog osoblja odvedenih iz vukovarske bolnice i pogubljenih na Ovčari 20. studenog 1991. godine. U nekadašnjem atomskom skloništu, uz pomoć lutaka, prikazani su ranjenici u krevetima, a cjelokupni je ugođaj upotpunjen audio i vizualnim efektima.

Zatim odlazimo u Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinskoj cesti izgrađen na nekadašnjem mjestu zapovjedništva ovog dijela grada. Ispred njega je tenk kao znak sile koju su slomili hrvatski branitelji, te bista Blage Zadre.

Sljedeće odredište bilo nam je 5 km jugoistočno od grada Vukovara - Spomen dom Ovčara. Ondje se nalazi farma Ovčara koja je u suvremenoj hrvatskoj povijesti ostala zapamćena kao mjesto najvećeg zločina u Domovinskom ratu. U hangar na farmi 20. je studenoga 1991. godine dovezeno je više od 260 hrvatskih branitelja i civila iz vukovarske bolnice. Nakon strašne i mučne noći odvezeni su na lokaciju usred oranice gdje ih je čekala iskopana jama i sigurna smrt. Ondje je agresor pogubio 261 osobu, ranjenike i civile. Najmlađa žrtva imala je samo 16 godina.

Zatim odlazimo na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata na kojemu se nalazila najveća masovna grobnica u Hrvatskoj. Na tome mjestu sada je 938 bijelih križeva, po jedan u spomen na svaku žrtvu. Pored mjesta masovne grobnice prostire se Memorijalno groblje na kojemu su vječni mir pronašli branitelji, civilne žrtve, umrli hrvatski vojni invalidi i članovi njihovih obitelji. U središtu groblja nalazi se spomenik - "zračni križ i vječni plamen".

U 14 sati vraćamo se u Memorijalni centar, odlazimo na ručak, Školu mira i kviz. Na kvizu o Domovinskom ratu osvajamo 3. mjesto.

Prije polaska domovima obilazimo i Muzej vučedolske kulture te Gradski muzej Vukovar.