Dječji tjedan u Vrpolju

Autor: Irena Flidr Jarić, 8. 10. 2018.

Aktivnosti povodom Dječjeg tjedna u Vrpolju

Dječji tjedan tradicionalna je akcija posvećena djeci, koja se održava svake godine u prvom punom tjednu listopada. Ove godine obilježava se u periodu od 1. do 7. listopada 2018. Cilj Dječjeg tjedna je usmjeriti pozornost na prava i potrebe djece kroz igru i druženje, a u našoj školi obilježen je raznovrsnim događanjima za djecu.

Tjedan smo započeli gledanjem crtića. Učenici 1. i 4. razreda te učenici 2. i 3. razreda u knjižnici su zajedno pogledali bajku Kristalna kugla braće Grimm te su nakon toga razgovarali o događajima i poruci bajke.

U utorak svi su učenici sudjelovali u sportskim natjecanjima – Mala olimpijada. Različitim štafetama poticali smo razvoj socijalnih odnosa među učenicima te njihovo kreativno izražavanje.

Srijeda je bio dan za igranje. Učenici su donijeli svoju najdražu igračku. Podsjetili smo se koliko je igra zapravo važna za razvoj djeteta. Igra je primarni način učenja o sebi, drugima i okolini. Univerzalna je, svoj djeci poznata, instinktivna te bitan dio odrastanja i formiranja osobnosti. Djetinjstvo bez igre i druženja s prijateljima je nezamislivo. Također, podsjetili smo se da je ona jedno od prava djece prema Konvenciji o pravima djece.

Četvrtak smo proveli na kotačima. Svi učenici koji imaju skateboard, role ili hoverboard donijeli su ih u školu. Organizirali smo malu Školu rolanja. Zajedno smo se rolali te smo one učenike koji nikada nisu rolali ili se nisu znali rolati pokušali naučiti i ohrabriti.

Dječji tjedan završili smo oslikavanjem školske staze kredama u boji. Motivi su bili raznovrsni (Sunce, djeca, cvijeće, nogometaši, djevojčice, školica, itd.)

Ivana Petrović